A szaruíjakról

karul
HozzászólásokCOLON 2
CsatlakozottCOLON 2009.11.29. 10:04

Re: A szaruíjakról

HozzászólásSzerző: karul » 2009.11.29. 10:23

Tisztelt Grózer Úr

Szaruijak közül a magyar és baskir közül szeretnék választani.Látom a fotókon,hogy a magyar ij "C" alakú leajzott állapotban a baskir viszont majdnem egyenes.Kérdésem az lenne,hogy azonos paraméterek esetében melyik a gyorsabb ij?A húzáshosszom 30.5".Jelenleg van egy trh II. bels?oldalán szaru ijam,magyar,nagyon kellemes húzású viszonylag gyors,kicsi markolati rezgéssel és nagyon jól,lágyan húzható.Ennél nem tapasztaltam sem kilágyulást sem felkeményedést.
Úgy hallottam,hogy az újabb szaru ijak már nem olyan érzékenyek a h?mérséklet változásokra,ezzel kapcsolatban is szeretnék Önt?l visszajelzést.
Köszönettel ,Karul

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388
CsatlakozottCOLON 2008.09.24. 13:01

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2009.12.01. 14:35

Kedves Karul!

A szaruíjak közül most igazából mindegyik nagyon jól sikerült. Nehéz lenne választani közülük.
Régebben azt mondtam volna, hogy a Baskír, de most a Tatár, a Perzsa íjaktól kezdve a Magyar íjig mindegyik jobban müködik, mint idáig.
Most még csak néhány van belülök készen, jövö éve elején azonban több is lesz raktáron.
A hömérsékletre kevésbé érzékenyek a legújabb szaruíjak, legalábbis a két kísérleti példány ezt mutatta most a nyáron.

Üdvözlettel, Grózer Csaba

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2009.12.01. 14:42

Almosfia írtaColonKedves Csaba,

Köszönöm a gyors választ.
Amint megtehetem, feltétlenül el fogok menni kipróbálni több féle íjat is.
Van valami történelmi alapja annak, hogy a hun szaru íj két változatban készül? Milyen hatást gyakorol a markolati szög változasa az íj teljesítményére?

Többféle markolati szöggel is lehet jó íjat csinálni, akkor viszont az íjkar hosszát és egyéb dolgokat is meg kell változtatni.
Hun íjakból maradtak meg csontlemezek, söt épségben is íjak, ezekböl lehet megtudni, hogyan is nézhettek ki. Volt ilyen is és olyan is.

Almosfia
HozzászólásokCOLON 9
CsatlakozottCOLON 2009.10.22. 21:45

HozzászólásSzerző: Almosfia » 2009.12.01. 23:06

Kedves Csaba.

Nagyon érdekes, hogy a hunok is kisérleteztek annak idején.
Az utolso kérdesem: mikor indúl be a szarus kompozit íjak saját weboldala?

karul
HozzászólásokCOLON 2
CsatlakozottCOLON 2009.11.29. 10:04

HozzászólásSzerző: karul » 2009.12.02. 10:34

Tisztelt Grózer Úr

Köszönöm a válaszát,érdekl?déssel várom,hogy a raktárkészleten milyen szaru ijakat fogok látni az újabb készletb?l,mindenesetre 60-70# közötti érdekel els?sorban magyar vagy baskir.
A mostani trh II magyar ijam ereje/amelynek bels? fele szaru/ nem változik a h?mérsékletkülömbség hatására.Ezek szerint az inszalagok és a felhasznált természetes alapú ragasztóanyag lenne ilyen érzékeny a páratartalom és h?mérséklet változásaira?

Üdvözlettel,Karul

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2009.12.16. 14:38

Kedves Karul!

Az a helyzet, hogy a szaruíjak között is vannak olyanok, amik nem érzékenyek annyira a melegre. Az új szériás szaruíjak is ilyenek lesznek. Érdemes lenne eljönni és kipróbálni öket tél végén, jövö tavasszal.

Üdvözlettel,

Grózer Csaba

feri6111
HozzászólásokCOLON 5
CsatlakozottCOLON 2010.01.10. 01:42

HozzászólásSzerző: feri6111 » 2010.01.21. 15:57

Tisztelt Csaba!
Kb egy hónapja keresem a raktárkészletben a magyar szaru íjat, de nincs bel?le készleten. Kérdésem az lenne, hogy a megrendelést?l számítva mennyi a legyártás ideje egy szaru íjnak? (Els? íjként egy alap típusért fogok menni, majd...)

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2010.01.30. 12:17

Kedves Feri!

lesznek raktárkészleten szaruíjak tél végén, tavasszal. Akkor lenne érdemes megnézni a raktárkészletet és esetleg eljönni kipróbálni a raktáron lévö íjakat.

Üdvözlettel, Grózer Csaba

feri6111
HozzászólásokCOLON 5
CsatlakozottCOLON 2010.01.10. 01:42

HozzászólásSzerző: feri6111 » 2010.02.03. 19:30

Tisztelt Csaba!
Már oda-visza többször is végig olvastam a fórumot. Most azon a véleményen vagyok, hogy anyagi lehet?ségemt?l függ?en vagy egy magyar biokompozit, vagy szaru íjért fogok Önhöz menni. Nem akarok gy?jteményt csak egy, max kett? íjat. Ha a szaru íj mellett döntenék, akkor már lenne egyéni kérésem a szarura és az ín borítására vonatkozóan. Ezzel és a gyártási id?vel kalkulálva fogok telefonon jelentkezni. Ha közelebb laknék már személyesen is elmentem volna. Nagyberkib?l majdhogynem a 7-es és 1-es autópályákon gyorsabb Önhöz menni, mint a Bakonyon át. Egy ilyen út = egy nap. Rászánjuk!
A viszont látásra!
Ferenc

nadorgyorgy
HozzászólásokCOLON 11
CsatlakozottCOLON 2008.10.06. 21:26

HozzászólásSzerző: nadorgyorgy » 2010.02.07. 15:08

Szia Csaba! Üdv mindenkinek!
Már 3 éve ex. III-as magyar, majd baskír íjjal lövök, elég sok taoasztalatom van róla többen is kérték már a véleményemet szaruíjamról akik szeretnének ilyet vásárolni. Megosztanám most veletek is amit tudok.
El?ször is ez él? anyag. tehát nem lehet olyan állandó és egyforma tulajdonságokat várni, mint egy gyanta v. üvegszálas laminált íjtól. Minden íj kicsit más mint a többi, meg kell ismerni.
Használata amúgy semmilyen különösen eltér? bánásmódot nem igény. ( Nedvesség, t?z? nap, csavargatás ugyanúgy káros mint bármely laminált íjra)
Én nem tapasztaltam érezhet? lágyulást melegben, f?leg a versenyeken szokásos távokon való lövést egyáltalán nem befolyásolja (35-50 m) Amennyit lágyul esetleg, azt b?ven kompenzálja, hogy olyankor néhány mm-rel hosszabbat tubok húzni.
Jelenlegi íjam (64# 29-en) 1.5 év alatt nem gyengült semmit, pedig használom eleget. A formája viszont változott újkorához képest. de ezt Csaba is mondta, hogy " be fog állni az íj" kb egy év múlva. A karok kicsit hajlottabbak most,emiatt az íj hossza leajzva úgy 1.5-2 cm-t n?tt, de ez semmiben nem befolyásolja a sebességet és a fonter?t (64#, 40 g/617 grain/ vessz?vel 190-200f/sec kezd?sebesség) mint újkorában.
Sokan kérdezik a szórást a pontosságot. Mivel a szaruíjak, legalábbis amit én róbáltam, nem rúgnak nem ütnek, a pontosság, én úgy gondolom hogy az íjásztól függ els?sorban. F?leg er?s (50 # fölött) íjaknál a tartó kéz gyengesége okozza a pontatlanságot nem az oldás ( oldáskor beleránt a tartó kéz)Ez nyilván nem az íj hibája.
Valaki kérdezte, hogy török íjjal lehet-e három ujjal l?ni, hogyne lehetne. Én a trh törökkel is így lövök.
Remélem hozzájárultam ahhoz, hogy minél többen válasszák a szaruíjak valamelyik fajtáját, mert ez egy egészen más "fíling" mint a laminált, sítalp szer? íjak, egy "valódi" íjat nagyon lehet szeretni, ami nagyban segíti a lövés eredményességét is .
Üdv
nador gyorgy

Vissza: