A szaruíjakról

admn
Site Admin
HozzászólásokCOLON 9
CsatlakozottCOLON 2008.09.22. 14:50

A szaruíjakról

HozzászólásSzerző: admn » 2008.09.22. 19:59

A szaruíjakról

Khai
HozzászólásokCOLON 7
CsatlakozottCOLON 2008.09.26. 21:27

Re: A szaruíjakról

HozzászólásSzerző: Khai » 2008.09.26. 21:41

Üdvözletem.
Szeretnék érdekl?dni szaru íjak fel?l.
Egy barátom nemrégiben telefonált önnek, mert szeretett volna egy szaru-ín-fa merevszarvú magyar íjat rendelni saját részre. Egy kicsit merev hangon közölték vele, hogy amit kér - egy teljesen korh? íj, alakra, méretre, aljzásmagasságra, mindez leletek alapján - nem lehetséges, és hogy a szerencsétlen gyerek hozzáállásában van a hiba, meg abban, hogy nem elég befogadóképes.
Vásárokra pedig jellemz?en kihozza a "szaru" íjakat, ott pedig nem aljza fel ?ket - mert különféle okok miatt - ez a pletyka járja bizonyos berkekben.
Meg szeretném minden tisztelettel kérdezni, a félreértések elkerülése végett, hogy Ön hány éve készít, és milyen technológiával íjakat (gondolok itt erre a korh?ségre), és ezek mennyire tartósak ?
Kérem ne értsen félre, kérem, nem m?helytitkokat akarok hallani, azt hallhatok máshol is :)
Olyasmire gondolok, hogy alaklmaz-e "modern technikákat", és milyen adatok, esetleg leletek alapján dolgozik, és pl. mennyi a "mért maximum leadott lövés" ilyen íjjal, esetlegesen tört-e el íja hasonló használat közben ? Saját f?zés? ragasztót használ (enyvet) ? Az inat milyen állat függeszt?övéb?l nyeri ?
Válaszait el?re is köszönöm !
Tisztelettel,
Khai

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388
CsatlakozottCOLON 2008.09.24. 13:01

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2008.09.27. 11:14

Köszönöm kérdéseit a szaruíjakkal kapcsolatban. Szaruíjakat konkrétan 22 éve készítek, legalábbis 22 éve készült el az els? darab, ami mind a mai napig megvan. Nyilván az évek során rengeteg ismer?söm, kapcsolatom lett a világ minden tájáról, olyan emberekkel, akik kutatják a régi szaruíjakat vagy esetleg van a tulajdonukban. Néha el?fordul, hogy kapunk olyan információkat, méreteket els? kézb?l, amit még sehol nem publikáltak. Érdekes, hogy például szkíta íjak, hun íjak, 'magyar' íjak is maradtak meg részben vagy egészben. Legutoljára például hun íjleletekkel kapcsolatban kerestek meg régészek. Az egyik íj esetében még a fa rész is megmaradt.
Igazából azonban ezek a leletek, méretek stb. csak viszonylagosak. Az évek folyamán már annyiféle szaruíjat készítettünk és annyira sokat kísérleteztem a különféle anyagokkal, hogy eléggé letisztult a kép a formákat, méreteket illet?en.
A magyar íjat például 3 féle szögben, illetve méretben készítjük. A legrövidebb magyar íjat extra III Baskír íjnak nevezzük. Ezt próbáltam elmagyarázni a barátjának is, hogy létezik olyan íj, amit szeretne, olyan kicsi íj, de azt nem magyar íjnak hívjuk. De ? csak mondta, mondta az érveit, ahelyett, hogy meghallgatott volna.
Természetesen többször volt már olyan, hogy eltörött az extra III íj, régebben. Ezekb?l viszont rengeteget lehetett tanulni. Az inazást, a faanyag el?készítését, a szarulemez el?készítését egy nagyon komoly szintre fejlesztettük. A mostanában elkészült szaruíjak teljesítménye, h?állósága és strapabírása nagymértékben megn?tt, teljesen felveszik a versenyt a modern anyagú változatokkal.
Amennyiben van kedve, látogasson el hozzám a barátjával és itt nagyon sok szaruíjat ki tudnak próbálni.
Tavaly év végén is volt nálam egy kisebb rendezvény, körülbelül 70-80 ember volt itt és csak a szaruíjakról szólt az egész szombati nyílt nap. Valószín?leg év végén vagy jöv? év tavaszán rendezünk egy ugyanilyen összejövetelt. Itt be fogjuk mutatni, mennyit fejl?dtek a szaruíjak a korábbi évekhez képest.
Például olyan mértékben meg lehet hajlítani a szaruíjat, hogy az íj könyökét behajlítom a markolathoz és nem törik el.
A másik érdekesség pedig, hogy leveszem a húrt az íjról és azonnal visszaáll, nem ereszkedik meg, mint a régiek.
A harmadik érdekesség, hogy legalább olyan gyors vagy gyorsabb, mint egy üvegszálas íj.
Végezetül természetesen kettéf?részelhet egy ilyen íjat - miután megvásárolta - és megnézheti, van-e benne m?anyag vagy sem.
De komolyra fordítva a szót, jöjjenek el hozzám személyesen.

Kerék
HozzászólásokCOLON 16
CsatlakozottCOLON 2008.09.26. 17:57

HozzászólásSzerző: Kerék » 2008.09.28. 14:10

Engem felettébb érdekelne ,hogy néz ki egy szaruíj úgy meghajlítva hogy a könyök és a markolat összeér, és szerintem elég nagy meggy?z? ereje lenne ha err?l tenne fel képet a holnapra :)

Kerék
HozzászólásokCOLON 16

HozzászólásSzerző: Kerék » 2008.09.28. 14:11

Engem felettébb érdekelne ,hogy néz ki egy szaruíj úgy meghajlítva hogy a könyök és a markolat összeér, és szerintem elég nagy meggy?z? ereje lenne ha err?l tenne fel képet a holnapra :)

Kerék
HozzászólásokCOLON 16

HozzászólásSzerző: Kerék » 2008.09.28. 14:12

Engem felettébb érdekelne ,hogy néz ki egy szaruíj úgy meghajlítva hogy a könyök és a markolat összeér, és szerintem elég nagy meggy?z? ereje lenne ha err?l tenne fel képet a holnapra :) Hány szaruíjat tört el mire kész lett az els? m?köd?képes?

Kerék
HozzászólásokCOLON 16

HozzászólásSzerző: Kerék » 2008.09.28. 14:17

Elnézést kérek, és kérem töröljék a fölösleges hozzászólásom, de miközben küldtem valami gond adódott az internetkapcsolatommal :|

párduc
HozzászólásokCOLON 7
CsatlakozottCOLON 2008.09.27. 18:39

HozzászólásSzerző: párduc » 2008.09.28. 19:29

Áldás békesség!

Jóles?en olvasom az els?, olyan fórumot ahol a készít? és felhasználó korrekt kapcsolatot tarthat.
Ez a lehet?ség legalább annyira szolgálja az íj fejl?dését mint a kisérletezés.

Az országban 1 készít? és legalább 6-8 "barkácsoló" foglalkozik - természetes anyagokat felhasználva -
íj készítésével.
Ezt a mondatot meg kell magyaráznom: Az az ember aki szabadidejét és a konyhapénzb?l elszakitott anyagiakat arra fordítja, hogy megpróbál elkészíteni egy szaru íjat, az csak barkácsol. EZT KÉREM EGYIK SE VEGYE SE SÉRTÉSNEK, SE LEBECSÜLÉSNEK. Minden tiszteletem és elismerésem az övék, mert esetenként erejükön felül kell, hogy teljesítsenek. Évente egy két íjat el?állítanak. A belefektetett munka és anyagiak nem engedhetik meg azt, hogy az íj elkészülte után, extrém terhelésnek tegyék ki. Ezért a visszajelzések és eredmények lassabb fejl?dést tesznek lehet?vé.

Ezzel szemben 2007 december 01-én egy id?ben 80 db íjat próbálhattunk ki. (az ÍJ számomra szaruból és inazva készül)

Azon a napon láthattunk 30-80 font közötti formailag legalább nyolc féle íjat. Ez önmagáért beszél.
Az íjak alapos átvizsgálása során láthattuk, hogy mind szerkezetileg, mind anyagában voltak különbségek, de mindegyik m?ködött. Azon a napon volt ami el is törött. Az egyiket hidegen akarták felajjzani a tiltás ellenére a másik nem bírta a terhelést.
A megjelent íjászok többsége akkor vehette át az íját, melyet azóta is használnak.Madarász, Berta, Zajti....stb.

Nos így kívülállóként kíváncsi lennék arra a válaszra, ha valaki megkérdezné konkrétan a Toyota gyár fejlesztési részlegét, a felhasznált anyagok és méretek pontos vonatkozásában. Vajon mit mondanának?

Kérdezem a mestert, van e olyan íj, mely kb 200000 lövés leadására képes. Ez a lövésmenyiség átlagban 2,5-3 év.

?szinte tisztelettel: Koricsánszky Csaba

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2008.09.30. 08:31

Nagyon szeretek a szaruíjakról beszélgetni és a szaruíjakkal kísérletezni. Az utóbbi években nagy lendületet vett a szaruíjak min?ségfejlesztése. A legújabb szériák most fognak felkerülni a raktárkészletünkre.
A most elkészült szaruíjak lényege, hogy kevésbé ereszkednek meg és jobb a hatásfokuk. Ami még nagyon fontos, hogy sokkal nagyobb mértékben meghajlíthatók, mint a régebbi szaruíjak.
A kutatások azt mutatják, hogy ha jól van elkészítve egy szaruíj, akkor 180-200 évig m?ködik, s?t még tovább is.
Nekem is van egy 180 éves íjam, amit folyamatosan használtak. Ezt Stephen Selbyt?l kaptam ajándékba. Ezen kívül van egy több mint 50 éves Jakus Kálmán féle kompozit íjam is, ami szintén m?ködik és a legjobb íjak közé tartozik. Ez Nagy Béla tulajdona volt.
Azonban, hogy biztosak legyünk abban, hány lövést bír ki egy kompozit íj, el fogunk végeztetni egy vizsgálatot ezzel kapcsolatban. Ezt a vizsgálatot jöv? tavasszal fogják megcsinálni. Több íj is meg lesz vizsgálva. Körülbelül 45 fontos íjakat fogunk vizsgálni. A vizsgálat pontosan számolni fogja a hajlítás mértékét a törésig 29"-ra kifesztíve.

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2008.09.30. 13:59

Engem felettébb érdekelne ,hogy néz ki egy szaruíj úgy meghajlítva hogy a könyök és a markolat összeér, és szerintem elég nagy meggy?z? ereje lenne ha err?l tenne fel képet a holnapra Hány szaruíjat tört el mire kész lett az els? m?köd?képes?

Rendben, teszünk fel fotókat a meghajlított szaruíjról, amikor jelent?sen túlfeszítettük.

Vissza: