Alap verzió vagy laminált íj?

ylorak
HozzászólásokCOLON 3
CsatlakozottCOLON 2008.10.24. 16:39

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: ylorak » 2008.12.01. 20:54

Tisztelt Grózer Úr, Kedves Csaba !
Családunk ( jómagam és 4 gyermekünk) több grózer-íj szerencsés tulajdonosa. Volt olyan is amit Feketeerd?n választottunk. Nekem a kedvencem a Mongol-alapíj ezt használom. Nekem megfelel az íj stabilitása, nyugodt viselkedése szemben a Magyar C-m feszültségével. Kedvelem húrzsámolyos, "mongolos", formáját, méretét.
Lányomnak régi TRH magyarja van. Néha én is használom, s nagyon tetszik - bár nem az én "méretem".
A TRH egyre több íjnál megjelenik, azonban mongol/kínai íjak nem készülnek ezzel a technológiával.
Kedves Csaba ! Engem az érdekelne, tervezi-e, hogy gyártásba kerül a TRH-mongol ?
köszönti, ylorak

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388
CsatlakozottCOLON 2008.09.24. 13:01

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2008.12.03. 11:31

Kedves ylorak!

Régebben TRH technológiával készült néhány Mongol és Kínai íj, még nagyon régen. Az utóbbi néhány évebn viszont nem készítjük ezt a típust máshogy, csak alapkivitelben.
A TRH technológiával egyébként folyamatosan kísérletezünk. Most például sikerült olyan prototípust készítenünk, amivel sebességi és távolsági világcsúcsot sikerült elérni.
Elképzelhetö, hogy ez az új technológia a jöv? évben gyártás alá kerül, és akkor valószínüleg lesz belöle mongol típus is.

ylorak
HozzászólásokCOLON 3
CsatlakozottCOLON 2008.10.24. 16:39

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: ylorak » 2008.12.03. 20:10

Kedves Csaba ! Köszönöm a választ. y.

gab27
HozzászólásokCOLON 5
CsatlakozottCOLON 2009.02.21. 06:54
Tartózkodási helyCOLON Miskolc

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: gab27 » 2009.03.23. 19:11

Szia Csaba!

Azt szeretném meg kérdezni, hogy a TRH íjakat mivel kell ápolni, és a nedvességt?l kell e külön védeni valamivel.

Üdv. Balázs Gábor

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388
CsatlakozottCOLON 2008.09.24. 13:01

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2009.03.25. 13:41

Kedves Gábor,

a TRH íjat nem kell különösebben ápolni, a nedvességtöl védeni, mert impregnálva van.

Üdvözlettel, Grózer Csaba

cseria
HozzászólásokCOLON 1
CsatlakozottCOLON 2009.05.30. 08:55

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: cseria » 2009.05.30. 09:42

Szia Csaba.
Engem nagyon érrdekel a távlövészet,amiota ,íjászkodom ezzel a dologal foglalkoztam inkább a legtöbbet.
Azt irod hogy sikerült sebeségi és távolsági világrekordot elérned.
Azt kérném töled hogy irdle hogy milyen eröségü íjal ,és mekkora távot sikerült átlönöd .
Szerintem igencsak sok íjászt érdekelne ezek az eredmények ,sebesség íj tipus ,milyen nyilvesszöt használtál ,milyen idöjárási körülmények voltak milyen domborzati földrajzi hejen lötél ,pld használtál e speciális segéd eszközöket,mint annó a törökök,milyen hurfogást alkalmaztál stb .
Remélem hogy válaszolsz, s talán publikusak ,a távlövési világrekordod eredményei és lövési körülmények és lövési modszereid is.
Üdv, Cseria,

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388
CsatlakozottCOLON 2008.09.24. 13:01

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2009.06.04. 12:00

Kedves Cseria,

nemsokára publikusak lesznek az adatok, de majd szeretnénk ezeket a távlövési rekordokat a nagyközönség elött is bemutatni.

Üdvözlettel, Grózer Csaba

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388
CsatlakozottCOLON 2008.09.24. 13:01

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2009.11.18. 12:50

Kedves Fórumozók!

Rendszeresen elöforduló kérdés, hogy alap vagy laminált íjat vásároljon-e az érdeklödö?

A legtöbb érv még mindig az alap íjak mellett szól.

Az alap íj lágyabban feszíthetö, mint egy sima laminált íj.
Tömegéhez képest sebessége is nagyon jó, ezáltal pontosabb is.
De természetesen az is igaz, hogy ha valakinek nagyon jó az oldástechnikája, a könnyebb laminált íjjal is tud pontosan löni. Kifinomult oldástechnikával viszont alap íjakkal is lehet nagyon jó sebességet elérni.
A laminált íjnak az is a baja, hogy túl sok benne a fa, túl kemények benne a külsö és a belsö rétegek. Emiatt nagyon nagy a különbség a külsö és a belsö rétegek között. Nagy a csöhatás. Az üvegszál képtelen összenyomódni az íjkar belsö felén.
A sima laminált technológia nagyon jó egy hosszúíjhoz, de nagyon rossz egy rövid reflexíjhoz.

A következö alap verziókra érdemes odafigyelni:

- a Nomád íjak közül a G5 Ösmagyar, a G6 Avar és a G4 Baskír íjra
- a Grózer íjak közül a Középkori magyar, a Hun alap vagy extra I, a Magyar alap és az Avar alap (régi Szittya-Magyar) íjakra

Ha valaki mégis ragaszkodik a laminált íjakhoz következö íjakat ajánlanám:

- a Nomád íjak közül az L1 Asszír, az L7 TRH Török, L2 Tatár íjat
- a Grózer íjak közül pedig bármelyik biokompozit laminált íj jó választás

Ha a biokompozit laminált íjat és a sima laminált íjat kellene összehasonlítanom, a következöket kell tudni:

A sima laminált íjak is vannak olyan gyorsak, mint a biokompozit laminált íjak.
Azonban a biokompozit laminált íjak lényegesen pontosabbak és az íjkaroknak kisebb a rezgésük.
Rövidebbre, C-betüsebbre, egyszóval korhübbre meg lehet csinálni az ilyen biokompozit laminált íjakat.

Összességében tehát az alap vagy a biokompozit technológia mindenképpen jobb a sima laminált technológiánál.

Grózer Csaba

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388
CsatlakozottCOLON 2008.09.24. 13:01

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2010.09.03. 08:41

Vannak olyan alap íjaink, amelyeket átlagos laminált íjak helyett is nyugodtan lehet választani.

Ezeknek a tömegükhöz képest van egy nagyon jó sebességük, emiatt talán pontosabbak, mint egy laminált íj, kevésbé gyakorlott kézben is jól müködnek.

Ilyen például a Nomád G5 Ösmagyar, a Középkori Magyar és a Hun íj alap, de van még néhány ilyen íjtípus.

Grózer Csaba
Site Admin
HozzászólásokCOLON 388
CsatlakozottCOLON 2008.09.24. 13:01

Re: Alap verzió vagy laminált íj?

HozzászólásSzerző: Grózer Csaba » 2011.10.28. 14:44

Módunkban állt összehasonlítani egy olyan alap íjat egy olyan laminált íjjal, ami teljesen azonos formával és méretekkel rendelkezik.

Azt vártuk, hogy a laminált íj lesz valamivel gyorsabb, de nem így történt! Az alap íj lett egy picivel gyorsabb! Teljesen azonos volt a fonterö.

Mások által készített íjakkal is összehasonlítottuk 2 alap íjat, és ott is ugyanez lett az eredmény.
Hozzáteszem, ezek csak sima laminált íjak voltak.

A másik, ami még érdekes, hogy azt is teszteltük, hogy egy átlagos lövö melyik íjjal tud pontosabban löni. Egyértelmüen az alap íjjal könnyebb bánni.

Ez azt jelenti, hogy ha valaki kérdezi például a magyar íjak közötti különbséget, ami az egyes technológiákat illet, a következö a sorrend:

1) extra III
2) biokompozit
3) alap
4) csak az utolsó a sima laminált

Ezekhez a tapasztalatokhoz hozzáteszem, hogy mi más eljárással készítjük az alap íjakat. Könnyebbek, rugalmasabbak, mint a mások által készített alap íjak.


Vissza:

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: 1 valamint 0 vendég